Gotówka lepsza od lokaty.

Lokaty

Czy lokata bankowa jest jedynym rozwiązaniem na oszczędności dla Polaków?

Ludzie coraz częściej szukają idealnego rozwiązania dla swoich oszczędności. Ze względu na to że coraz więcej banków oferuje coraz nowsze produkty oszczędnościowe, przed nami czeka mnóstwo rozwiązań z jakich możemy skorzystać, ale nie musimy. Oszczędzanie jest bardzo pomocne w życiu, ale nikt nie może zmusić nas do skorzystania z produktu bankowego. Według ostatnio przeprowadzonych badań, coraz więcej osób wybiera oszczędzanie domowe, a nie bankowe. Co to dokładnie oznacza? W szkołach nie pokazuje nam się czym jest lokaty bankowe a oszczędzanie. Wbrew pozorom tematy finansowe nie są poruszane ani gimnazjach, ani w liceach. W związku z czym młody człowiek nie wiedząc na co się zdecydować, zostawia swoje pieniądze w szafce, wybiera punkt przechowywania. Taki sposób budowania oszczędności nie pozwoli nam jednak na ich powiększenie, nie zapewni także bezpieczeństwa. Wystarczy włamanie do mieszkania i wszystko przepadnie. Pożar, jakakolwiek inna sytuacja nie do przewidzenia i zostaniemy z niczym. W przypadku lokat bankowych zawsze będziemy mieć pewność, że nic się z naszymi odłożonymi pieniędzmi nie stanie. Zanim jednak na ślepo założymy lokatę, dowiedzmy się czym ona jest i co może nam zagwarantować.

Produkt finansowy taki jak lokata bankowa to nic innego jak oddanie bankowi wybranej kwoty pieniędzy (minimum to zazwyczaj 1000 złotych) z pewnym gwarantowanym oprocentowaniem na określony czas. Musimy jednak zwrócić uwagę na dokładne wymagania banku oraz tego, co może nam zagwarantować. W wielu przypadkach niedoinformowanych klient czuje się oszukany przez bank. W pierwszym momencie zwróćmy uwagę na oprocentowanie i sposób naliczania odsetek. Niektóre lokaty będą je naliczać po miesiącu, kwartale, a inne po upłynięciu roku. To bardzo ważny szczegół, ponieważ mówi nam o tym ile pieniędzy dostaniemy od banku. Zakładając lokatę miesięczną, dostaniemy nasze pieniądze wraz z odsetkami równo po miesiącu od jej założenia. W kilka chwil zorientujemy się na czym dokładnie polega różnica i czego możemy się spodziewać po danym produkcie finansowym. Na stronach internetowych znajdziemy bardzo wiele informacji, ale nie zawsze będą one w stu procentach zgodne z prawdą. Wybranie złej lokaty nie sprawi, że nasze oszczędności znikną z naszego konta, lokaty. Będzie po prostu mniej oprocentowana i przyniesie nam zdecydowanie mniej korzyści. Nikt nie zabroni nam spróbować drugi raz. Pozostaje zatem jeszcze uważniej podejść do tematu i dokładnie przeanalizować sytuację finansową.

Przechowywanie gotówki w swoim domu może się skończyć dla nas źle, z różnych powodów. Nie możemy powiedzieć, że nasze pieniądze są w stu procentach bezpieczne. Pozostaje nam zatem sprawdzenie jaka najlepsza lokata bankowa będzie spełniać nasze oczekiwania – podstawowe oraz te wyższe. W bankach dostaniemy olbrzymią ilość informacji na temat lokat, które są bardzo różnie zbudowane. Jedne lokaty składają się wyłącznie z lokaty, do innych dołączone są polisy. Każdy produkt bankowy powinien być przez nas dokładnie przeanalizowany byśmy nie mieli żadnych problemów w przyszłości z ich funkcjonowaniem. Wszystko dokładnie czytajmy i zadawajmy pytania, jeśli nie będziemy czegokolwiek rozumieć. Zacznijmy zatem oszczędzać i jednocześnie zarabiać na tym, co odłożyliśmy do tej pory. Jednocześnie pamiętajmy, że najmniejsza wpłata na lokatę to 1000 złotych. Warto mieć jednak na swoim koncie zdecydowanie więcej by móc cieszyć się ze zdecydowanie większej kwoty jaką odbierzemy od banku pod koniec lokaty. Zacznijmy swoje oszczędzanie od wybrania dobrej dla nas lokaty, która będzie dopasowana na naszych możliwości pod wieloma względami.