Lokaty bankowe a akcje

Każdy chciałby mieć jak najwięcej pieniędzy przy jak najmniejszym nakładzie pracy i jak najmniejszym ryzyku straty. Oczywiście nie da się zdobyć pieniędzy bez pracy, ryzyka i kapitały jednocześnie. Jednakże lokaty bankowe umożliwiają już zdobycie pewnych pieniędzy przy praktycznie zerowym ryzyku i bez wkładu pracy za to potrzeba do tego kapitał w zależności od oczekiwanych zysków. Jednakże lokaty bankowe zapewniają stosunkowo niski zwrot inwestycji ponieważ jest to zazwyczaj nie więcej jak pięć procent w skali roku nawet w przypadku najlepszych z nich.

Lokaty bankowe

Najbezpieczniejszym ze sposobów pozyskania pieniędzy przy niewielkim wkładzie pracy i przy posiadanym dość znacznym kapitale jest inwestowanie w lokaty. Obecnie wybór lokat jest bardzo duży i mamy do wyboru wiele rodzajów. Są lokaty bankowe ze zmiennym oraz ze stałym oprocentowaniem, tak samo są w walutach zagranicznych i w walucie polskiej. Najciekawszym podziałem jednak jest podział ze względu na czas i nie bez powodu czym krótszy termin lokaty tym niższe oprocentowanie. Dzieje się tak z dwóch głównych przyczyn, po pierwsze podczas kapitalizacji odsetek w krótkich terminach zarabia się szybciej i odsetki są naliczane od odsetek za poprzedni okres. Z drugiej strony w przypadku lokat krótkoterminowych pieniądze są zamrażane na krótszy okres czasu przez co bank ma mniejsze możliwości na to by je zainwestować. Czym dłuższy okres lokaty tym szersze możliwości wykorzystania dla banku. Bardzo często pojawiają się lokaty promocyjne w różnych bankach, warto inwestować pieniądze właśnie w takie lokaty, ponieważ służą one głównie przyciągnięciu klientów z drugiej strony po zakończeniu okresu lokaty dobrze jest przenieść się do innego banku oferującego w danym momencie lepsze warunki. Oczywiście wiąże się to z pewną pracą jednak pomaga zarobić więcej.

Akcje

Znacznie bardziej ryzykownym niż lokaty bankowe narzędziem są akcje, które można wykorzystywać na dwa sposoby. Z jednej strony można zarabiać na różnicach kursowych czyli kupować taniej a sprzedawać drożej z drugiej zaś strony można się skupić na dywidendach. Niestety tutaj należy cały czas uważać ponieważ nigdy nie ma gwarancji na to że na przykład dywidenda będzie podobna jak w zeszłym roku czy że w ogóle będzie. Ogólnie panuje zasada że najbezpieczniej jest kupować akcje największych spółek ponieważ jest prawie pewne że one będą się rozwijać. Z drugiej zaś strony największe spółki akcyjne są wspierane przez państwo co daje gwarancje na to że raczej nie upadną w najbliższym czasie. Oczywiście można też inwestować w bardzo młode spółki, jednakże tutaj trzeba uważać ponieważ można zyskać bardzo dużo ale można też wszystko stracić.

Akcje czy lokaty bankowe?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest kwestią indywidualną zależącą w pełni od typu każdego inwestora. Można powiedzieć tylko że lokaty bankowe praktycznie nie wiążą się z ryzykiem, za to na akcjach można zarobić znacznie więcej. Oczywiście nikt nie może powiedzieć że nie można korzystać z lokat bankowych jak i z akcji jednocześnie. Jest to nawet zalecane ponieważ z jednej strony część środków mamy całkowicie bezpieczną z drugiej potencjalny zysk jest większy. Dlatego też warto połączyć te dwa narzędzia ale nie tylko. Zawsze warto szukać także nowych form inwestowania pieniędzy. Takich jak pożyczki społecznościowe czy różnego rodzaju systemy jednakże w przypadku tych mniej powszechnych form należy dokładnie przestudiować ich działanie oraz zapoznać się z opiniami specjalistów i ludzi już z nich korzystających.