Lokata bankowa – sposób na bezpieczne inwestowanie

Lokaty bankowe zaliczane są przez wiele osób do jednej z bezpieczniejszych form inwestowania. Wielu klientów poszukujących odpowiednich dla siebie form oszczędzania decyduje się właśnie na nie, pomimo tego iż zyski uzyskane z tytułu ich założenie nie należą do zbyt wysokich.

Ile można zarobić na lokacie?

Zysk, jaki można uzyskać z inwestowania w lokaty uzależniony jest od kilku czynników. Najważniejszym jest z pewnością przede wszystkim rodzaj wybranej lokaty jak również kwota, jaka będzie w nią inwestowana. Oczywiście im większa kwota, tym wyższy zysk. Jednakże obecnie na rynku jest bardzo wiele różnorodnych typów lokat, które gwarantują możliwość wyboru jak najbardziej odpowiedniej. Najczęściej klienci decydują się na takie lokaty, które polegają na zamrożeniu wskazanej w umowie kwoty na określony czas. Po zakończeniu umowy środki zainwestowane w lokatę wraz z naliczonym zyskiem wypłacane są w wybranej wcześniej formie. Najczęściej jest to podane przy zawieraniu umowy konto bankowe. Jednakże to właśnie fakt, iż środki są na pewien czas niedostępne dla klientów sprawiał, że wiele osób nie decydowało się na założenie lokaty. Dlatego też powstały nowe formy oszczędzania w ten właśnie sposób, popularnie zwane lokatami nocnymi. W tej wersji pieniądze są zamrażane na koncie jedynie w godzinach nocnych natomiast w ciągu dnia są dostępne dla właścicieli. Często określa się maksymalną kwotę, jaka może być zainwestowana. Taka forma lokaty jest dla wielu osób bardzo korzystna, gdyż w godzinach nocnych nie korzystają ze środków finansowych zgromadzonych na koncie. Jednakże przy tej formie oszczędzania niezwykle ciężko jest wyliczyć to, ile się uda zarobić na danej lokacie, ze względu na różnice w wysokości inwestowanej kwoty.

Na jaki okres zawierać lokaty?

Podczas wyboru odpowiedniej lokaty bardzo często pierwszym pytaniem jakie zadają sobie inwestorzy jest to, na jaki okres zawierać umowy o lokaty. Na rynku bowiem można znaleźć propozycje lokat na okresy od miesiąca do nawet kilku lat. Na pewno jednak wszystko zależy w pierwszej kolejności od tego, czy inwestor może sobie pozwolić na to, aby zamrozić posiadane środki finansowe na dłuższy okres. Poza tym istotne znaczenie ma także kwota, jaka będzie inwestowana, gdyż niektóre warunki zawierania lokat określają minimalną lub maksymalną kwotę, jaka może być jednorazowo zainwestowana. Warto także sprawdzać promocje bankowe odnośnie umów na lokaty, może się bowiem okazać, iż znajdą się wśród nich bardzo ciekawe propozycje lokat na krótkie okresy czasu, które jednak w porównaniu z innymi propozycjami mogą przynieść dość zadowalające zyski.

Gdzie szukać odpowiednich propozycji na lokaty

Wyszukanie odpowiednich propozycji lokat nie powinno być trudną sprawą. W każdej placówce banku można znaleźć szczegółowe opisy proponowanych przez ten bank lokat, długości ich trwania jak również warunków ich zawierania. Dużym powodzeniem obecnie cieszą się lokaty, na które umowy można zawrzeć online. Dzisiaj praktycznie każdy bank umożliwia klientom posiadającym dostęp do bankowości elektronicznej skorzystanie z kierowanej do nich propozycji dotyczącej właśnie zawierania lokat. Bywa, że tego typu umowy opracowywane są indywidualnie, na podstawie obrotów na koncie klienta. Plusem takich lokat jest to, iż w każdej chwili można w poziomu swojego konta online podejrzeć wszystkie szczegóły dotyczące lokaty, a samo jej założenie nie wymaga wizyty w banku, wystarczy jedynie zatwierdzić umowę kilkoma kliknięciami myszką. Środki z konta osobistego są natychmiast lokowane w lokatę a po jej zakończeniu powracają na nie wraz z naliczonym zyskiem.