Co wchodzi w koszt kredytu gotówkowego?

Kredyty gotówkowe

Kredyty gotówkowe cieszą się w śród polaków coraz większym zainteresowaniem jednak powinniśmy pamiętać o tym, że w zależności od pożyczonej kwoty będzie on w mniejszy lub większy sposób obciążać nasz budżet domowy. Jest to zobowiązanie, o którym musimy pamiętać, spłacać je regularnie aby nie doszło do zaległości, a co za tym idzie poważniejszych problemów ze spłatą. Koszty kredytu gotówkowego mogą być różne i możemy je zmniejszyć wybierając odpowiednią ofertę kredytu, w niektórych ofertach kosztów możemy uniknąć całkowicie.

Kredyt gotówkowy – co to za produkt?

Kredyt gotówkowy to kredyt na dowolny cel, być może dlatego też tak często korzystamy z tego rozwiązania gdyż otrzymane pieniądze możemy przeznaczyć na cokolwiek i nie musimy informować o tym banku. Kredyt gotówkowy ma też wiele innych zalet, a także innowacyjnych rozwiązań jak np. możliwość zaciągnięcia kredytu całkowicie online, a zatem bez wychodzenia z domu dzięki czemu możemy zaoszczędzić swój czas.

Kredyt gotówkowy jest odpowiedzią na zapotrzebowanie klientów banków, klienci poszukiwali takich ofert w momencie kiedy zaczęli odchodzić od instytucji pozabankowych. Parabanki oferują gotówkę do ręki, szybko, bez zbędnych formalności, bez zaświadczeń. To wszystko ma jednak swoją cenę w postaci wysokich opłat dodatkowych jak również wyższego oprocentowania. Dlatego banki wyszły naprzeciw swoim klientom proponując oferty kredytów gotówkowych o bardzo elastycznych warunkach.

Podstawowe koszty kredytu gotówkowego

Warto znać podstawowe elementy składające się na koszty kredytu gotówkowego:

odsetki – comiesięczne raty kredytu gotówkowego będą składały się z części kapitałowej i odsetkowej. Część kapitałowa to kwota, jaką pożyczamy od banku, natomiast odsetkowa to wyrażony w procentach koszt kredytu, który jest liczony całkowitej kwoty. Banki oferują również dwa rodzaje oprocentowanie stałe oraz zmienne. Stałe nie zmienia się przez cały okres trwania umowy, natomiast zmienne oznacza, że jest zależne od zmiany stóp procentowych. Oprocentowanie to podstawowy element kosztów kredytu gotówkowego.

prowizja – jest to podstawowa opłata z udzielenie kredytu przez bank. Zdarzają się oferty kredytów z zerową prowizja jednak w zamian za to, bank podwyższa marżę lub zobowiązuje nas do wybrania kredytu z ubezpieczeniem. Prowizja to opłata pobierana jednorazowo, po podpisaniu umowy kredytowej.

ubezpieczenie –nie zawsze jest obowiązkowe, ma stanowić dla nas ochronę przed następstwami nieszczęśliwych wypadków, jak utrata zdolności do pracy i brak możliwości spłacania zobowiązania. Ubezpieczenie zabezpieczają przede wszystkim sam bank.