« Jak zminimalizować ry… | Strona domowa |

Czego bank nie chce skonsolidować?

Z reguły kredyty konsolidacyjne udzielane są na większość zadłużeń. Mimo to w niektórych przypadkach bank może odmówić konsolidacji niektórych z nich. Dlatego każdy Klient chcący skorzystać z konsolidacji, już na wstępnym etapie składania wniosku powinien dowiedzieć się, czy dane zadłużenie jest przez bank konsolidowane. Dzięki temu z pewnością zaoszczędzi on sporo czasu i... nerwów.

Pożyczki? Będzie problem...

Najtrudniej znaleźć bank konsolidujący pożyczki pozabankowe. O ile w przypadku standardowych pożyczek jest to jeszcze (przynajmniej teoretycznie) możliwe o tyle konsolidacja chwilówki jest praktycznie niemożliwa. Oczywiście nie można tego przyjąc za pewnik np. w kontekście najbliższych kilku lat. Oferty banków ulegają ciągłej zmianie i wprowadzenie do konsolidacji pożyczek i chwilówek jest (w opinii wielu specjalistów) tylko kwestią czasu. Wracając jednak do tematu pożyczek, na rynku obecnie znajdują się mniej więcej trzy banki, które umożliwiają taką konsolidację. Niestety, zwykle jest ona uzależniona od sumy tychże pożyczek, która – w zależności od banku – powinna oscylować w okolicach co najmniej 5 tysięcy złotych.

Karty kredytowe i zadłużenie w koncie

Znacznie łatwiej znaleźć bank, który włączy nam do jednej raty zadłużenie na kartach kredytowych, bądź w kontach bankowych. Zwłaszcza w tym pierwszym przypadku nie powinno być problemu, aczkolwiek oczywiste jest, by w tym okresie nie zmieniać na swoją niekorzyść aktualnego stanu zadłużenia. W drugim przypadku odnalezienie odpowiedniego banku może być znacznie trudniejsze. Może się okazać, że dany podmiot będzie nam chciał udzielić (w ramach konsolidacji) dodatkowej gotówki, którą możemy spłacić wspomniane zobowiązanie w koncie osobistym.

Warto też zwrócić uwagę na indywidualne podejście określonego banku do Klienta. Bank może np. wyrazić zgodę na konsolidację wybranego zobowiązania, ale może być to bardzo kosztowne. W niektórych przypadkach o wiele lepszym rozwiązaniem będzie zaciągnięcie dodatkowej gotówki i – jeśli jest to nieduży dług – spłacenie go wspomnianą nadwyżską.

Podsumowanie

W Internecie można znaleźć dokładny opis rodzajów zadłużeń konsolidowanych przez określone banki. W praktyce taki opis nie jest do końca rzetelny, poniewać to od banku i jego aktualnej polityki zależy, czy zezwoli on na konsolidację, czy nie. Niemniej zawsze warto się zapytać o taką możliwość i o warunki, które Klient miałby ewentualnie spełnić.