« Pożyczki gotówkowe - … | Strona domowa | Jak zminimalizować ry… »

Hipoteka – dowiedz się czy warto ją spłacić przed terminem

Jeśli jesteś w stanie spłacić wcześnie j swój kredyt hipoteczny, gratulacje - to dobrze. Jednak możesz się zastanawiać, czy to najlepsza decyzja finansowa dla twojej konkretnej sytuacji. Czy są lepsze sposoby na wydatkowanie pieniędzy na zabezpieczenie swojej przyszłości? Przyjrzyjmy się bliżej zaletom i wadom spłaty wcześniejszego kredytu hipotecznego, które stworzyłem przy pomocy bloga kredytynatak.com.pl.

Korzyści z spłaty kredytu hipotecznego

Pierwszą korzyścią jest to, że zapłacisz mniej odsetek od kredytu hipotecznego, więc Twój dom będzie kosztować cię mniej na dłuższą metę. Na przykład, jeśli zaciągniesz pożyczkę za 160 000 zł przy stopie procentowej 4% i spłacisz ją w ciągu 30 lat, zapłacisz około 114 991 zł odsetek. Jeśli spłacisz go po 15 latach, patrzysz na 53 030 zł odsetek. To oszczędność w wysokości ponad 61 000 zł!

Kolejną korzyścią jest to, że po opłaceniu domu nie musisz już dokonywać miesięcznych płatności, co obniży twoje wydatki na emeryturze.

Wreszcie istnieje spokój ducha, który towarzyszy pełnej spłacie kredytu; nie będziesz już miał dużego długu pod swoim nazwiskiem i będziesz miał kapitał w domu, jeśli będziesz go potrzebować.

Wady spłaty kredytu hipotecznego

Po pierwsze, stracisz odliczenie odsetek od kredytu hipotecznego, więc powinieneś obliczyć, ile to będzie kosztować każdego roku. Należy pamiętać, że pod koniec pożyczki odsetki zmniejszają się wraz ze wzrostem kwoty głównej, tak że świadczenia stopniowo będą się zmniejszać.

Kolejną kwestią do rozważenia jest to, że tracisz płynność. Po spłaceniu kredytu masz kapitał w domu, ale nie masz gotówki w kasie. Warto zastanowić się, czy inna inwestycja może przynieść wyższy zwrot z inwestycji.

Na przykład, jeśli możesz zarobić więcej z inwestycji bez ryzyka, takich jak bony skarbowe i certyfikaty bankowe, niż zaoszczędzisz spłacając kredyt hipoteczny, byłoby to bardziej korzystne. Inną drogą jest inwestowanie na giełdzie, która może przynieść wyższe zyski, ale wiąże się również z większym ryzykiem. Należy zapoznać się z opcjami i zważyć ryzyko w zamian za zwroty.

Kolejną kwestią do rozważenia jest to, że niektóre kredyty hipoteczne mają przypisane opłaty przedpłatowe. Zgodnie z tym, opłata przedpłaty jest pobierana za spłatę kredytu przed terminem i może zostać pobrana, jeśli dokonasz płatności przekraczającej zaplanowaną kwotę.