« Zasady funkcjonowania… | Strona domowa | Hipoteka – dowiedz si… »

Pożyczki gotówkowe - na co uważać, czym się różnią od kredytów gotówkowych?

Pożyczki gotówkowe są bardzo popularnym produktem finansowym, i sięgamy po nie bardzo często kiedy nagle potrzebujemy gotówki. Jak się okazuje firmy które je oferują często stosują zamiennie terminy pożyczka i kredyt, co często wprowadza nas w błąd.

Musimy zatem wiedzieć czym różnią się oba produkty i na co uważać, gdy zamierzamy zaciągnąć pożyczkę gotówkową.

Pożyczka gotówkowa - co to takiego?

Pożyczka gotówkowa to umowa, na podstawie której pożyczkodawca udostępnia środki pieniężne pożyczkobiorcy. W umowie określony jest termin zwrotu pieniędzy, oraz wysokość odsetek i inne opłat związane z pożyczką. Pożyczka gotówkowa udzielana jest przez firmy pozabankowe, parabanki. Tych instytucji nie obejmuje prawo bankowe, dlatego nie mogą one gromadzić środków pieniężnych w celu obracania nimi. A zatem dysponują one tylko własnym kapitałem, co ma wpływ na koszty udzielanych pożyczek.

Na rynku jest wiele takich firm, dlatego oferta pożyczek gotówkowych jest naprawdę bogata.

Kredyty gotówkowe - co warto wiedzieć?

Kredyt gotówkowy to produkt bankowy, starać się o niego możemy tylko w prawdziwych bankach. Aby otrzymać kredyt gotówkowy musimy spełnić wiele wymogów oraz warunków, w każdym banku mogą być one inne. Kredyty gotówkowe udzielane są wyłącznie osobom, których zdolność kredytowa jest wystarczająca.

Pożyczki i kredyty gotówkowe – różnice

Pierwsza różnica to ilość formalności, które musimy dopełnić chcąc wziąć pożyczkę lub kredyt gotówkowy. W przypadku pożyczek wystarczy wypełnić formularz oraz wniosek podając swoje podstawowe dane, następnie poczekać na decyzję, która będzie udzielona nawet tego samego dnia. Nie potrzebujemy żadnych dodatkowych zaświadczeń.

W przypadku kredytu sprawa jest dużo bardziej skomplikowana. Banki wymagają od swoich klientów więcej, choć i tak są coraz bardzie elastyczne w kwestii udzielania kredytów gotówkowych. Poza zaświadczeniem o dochodach wystawionym przez pracodawcę oraz dowodem osobistym, bank sprawdzi również naszą zdolność kredytową. Następnie wysyła również zapytanie do BIK, aby mieć pewność, że jesteśmy wiarygodnymi klientami.

Koszt pożyczki gotówkowej a koszty kredytu

Największe znaczenie dla nas powinien mieć koszt pożyczki. Żadna instytucja finansowa nie pożycza pieniędzy za darmo. Parabanki, które nie sprawdzają historii kredytowej i nie wymagają zaświadczeń o zarobkach, bardzo ryzykują. Ich klienci mogą okazać się niewypłacalni i mogą przestać spłacać zadłużenie. Aby zrekompensować sobie możliwe straty, pobierane są bardzo duże prowizje, odsetki oraz inne opłaty.

Kredyty gotówkowe są zdecydowanie tańsze niż pożyczki. Banki nie mogą pobierać wysokich opłat za udzielanie kredytów, dlatego też starają się lepiej zabezpieczyć przed ewentualnymi stratami i dokładnie sprawdzają możliwości finansowe swoich klientów.

Na co uważać biorąc pożyczkę gotówkową?

Jeżeli nie mamy szans na otrzymanie kredytu w banku bądź też nie chcemy czekać na wydanie decyzji przez tę instytucję, co może trwać nawet kilka dni, najlepszym wyjściem jest zaciągnięcie pożyczki. Musimy jednak podejść do tej kwestii bardzo ostrożnie i rozważnie.