« Ochrona przy kredycie… | Strona domowa | Pożyczki gotówkowe - … »

Zasady funkcjonowania kredytów gotówkowych

Dla wielu z nas kredyty hipoteczne są w zasadzie jedyną możliwością na zdobycie własnego mieszkania. Dziś, kiedy ceny nieruchomości potrafią przyprawić o zawrót głowy, banki wychodzą na przeciw oczekiwaniom klientów, tworząc coraz lepsze oferty kredytów i pożyczek. W przypadku umowy na kredyt hipoteczny trwa to zazwyczaj nawet kilka dni. Dzięki temu bank może dokładnie sprawdzić naszą historię kredytową oraz BIK, my z kolei mamy czas na dokładne zapoznanie się z wzorem umowy i w przypadku jakichkolwiek wątpliwości zasięgnąć porady doradcy kredytowego. Powinniśmy również zasięgnąć informacji w banku, ile czasu przyjdzie czekać nam na wypłatę kredytu, w przypadku jeśli decyzja będzie pozytywna i kredytodawca zadecyduje o pożyczeniu nam wnioskowanej sumy. Informacja ta będzie na pewno przydatna w chwili tworzenia aktu notarialnego. Jednak bez względu na wszystko powinniśmy przede wszystkim bardzo dokładnie zapoznać się z treścią umowy. Znajdziemy tam m. in. Zapisy dotyczące konkretnie naszego przypadku, jak np. wymogi dotyczące tzw. cross sellu. Cross sell obejmuje wszelkie dodatkowe produkty, które możemy nabyć w celu zaniżenia kosztów kredytu. Mowa tu przede wszystkim o kartach kredytowych czy rachunkach oszczędnościowych.

Wszyscy żyjemy z kredytów

Kredyty hipoteczne są dziś jednym z najpopularniejszych produktów bankowych. Pomimo stosunkowo wysokich opłat prowizyjnych oraz nie małych rat, dla wielu jest to jedyna możliwość na zakup własnego domu czy mieszkania. Dlatego coraz więcej ludzi podejmuje decyzję o jego zaciągnięciu. Kiedy dojdzie już do podpisania umowy kredytowej, można wówczas przenieść własność kupowanej nieruchomości. Wszelkie terminy oraz kwoty, które będziemy musieli spłacić, zamieszczone są w akcie notarialnym. Są tam również informacje dotyczące wkładu własnego, o ile takowy posiadamy. Akt notarialny jest wymagany m. in. do wypłaty kredytu. Służy on za swego rodzaju dowód, że uregulowaliśmy swoją część ceny. Może się zdarzyć, że przed przyznaniem kredytu, bank będzie prosił nas o dostarczenie dodatkowych dokumentów. Nie jest to koniecznością. Wszystko zależy od wewnętrznych ustaleń danej placówki. Jednak zanim ustalone środki znajdą się na naszym koncie, koniecznym będzie dopilnowanie wszelkich formalności związanych z wpisem hipoteki na rzecz banku oraz ubezpieczenia nieruchomości od pożaru i innych nieszczęśliwych wydarzeń losowych. W chwili, gdy na koncie kredytobiorcy pojawią się pieniądze, etap starania się o kredyt można uznać za zakończony. Teraz czeka nas jego spłacanie. Jedyne, co pozostaje zrobić, to załatwienie jeszcze jednej formalności związanej z dostarczeniem do banku wpisu z księgi wieczystej wraz z wpisem hipotecznym na jego rzecz. Dobrym pomysłem jest zrobić to w chwili, gdy tylko księga zostanie uaktualniona, ponieważ w okresie przejściowym ponosimy dużo wyższe koszty.

Przedterminowa spłata kredytu

Kredyty hipoteczne można z powodzeniem spłacić przedterminowo. Jest to jednak możliwość obwarowana masą dodatkowych warunków oraz prowizji. Każda z placówek bankowych określa wysokość nadpłaty, którą można dokonać nieodpłatnie oraz okres, kiedy za to samo działanie będziemy zmuszeni do zapłacenia prowizji. Jeżeli bierzemy pod uwagę wcześniejszą spłatę zadłużenia, jeszcze przed etapem podpisywania konkretnej oferty warto wziąć pod uwagę ten podpunkt umowy kredytowej. Jest to ważne z powodu prowizji, która w przypadku wcześniejszej spłaty może sięgnąć nawet 3 procent spłaconej przed upłynięciem terminu kwoty.