« Czy warto rozmawiać z… | Strona domowa | Co trzeba wiedzieć o … »

Przeciętny kredytobiorca i kredyt gotówkowy

Z różnych rankingów możemy zauważyć, że to właśnie kredyt gotówkowy cieszy się największą popularnością. Niestety jest także druga strona medalu – coraz więcej z nich żyje na kredyt. Kiedy spłacą jedno zobowiązanie od razu biorą następne. Warto wspomnieć, że aż połowę z nich stanowią kobiety.

Kryzys wieku średniego?

Nasza pierwsza praca jest dla nas ważna. Nie zawsze nasza pensja będzie satysfakcjonująca, dlatego warto się rozwijać. Dlatego bank dobiera ofertę pod konkretne zarobki klienta. Im większa pensja tym większy kredyt możemy uzyskać. Przeciętna granica, w której bierzemy najwięcej kredytów gotówkowych to wtedy, kiedy osiągamy 30 lat. Można uznać, że to pewna krzywa, która sugeruje kryzys. Mniej więcej w tym wieku posiadamy dużo więcej wydatków niż przed przekroczeniem tej magicznej granicy. Warto wspomnieć, że wszystkie wydatki ulegają zwiększeniu zaczynając od ilości zobowiązań kończąc na wolnych środkach. Zdarza się tak, że ciężko w tym okresie jest nam oszczędzić ze względu na potomstwo. Niższy odsetek stanowią osoby na emeryturze.

Ile można wziąć kredytu?

Jak zostało wcześniej wspomniane to kwota kredytu gotówkowego w dużej mierze zależy od zarobków. Wiadome jest, że dużo atrakcyjniejszą ofertę kredytową dostanie klient, który zarabia nie tylko więcej, ale zostaje mu wystarczająco wolnych środków, aby spłacać kredyt gotówkowy. Cele wykorzystania kredytu gotówkowego jest naprawdę różne. Pieniądze możemy wykorzystać na dowolny cel, dlatego jest tutaj tak duża rozbieżność. Najczęstsze powody to remont mieszkania lub spłata zaległości w rachunkach. Jednak czy wiedza Polaków na temat kredytów gotówkowych jest wystarczająca? I tak i nie, wszystko zależy o co pytamy. Większości dowiadujemy się z umowy. W innych przypadkach niektóre źródła mogą być zawodne. Aż 50% osób negatywnie ocenia swoją wiedzę na temat kredytów gotówkowych a nieznaczny odsetek korzysta w z pomocy w sprawie finansów. Podpisywanie umowy w ciemno jest kiepskim pomysłem, dlatego warto przed podjęciem decyzji dokształcić się w kierunku ekonomii i finansów.

Co tak naprawdę wiedzą Polacy?

Wśród sondaży widzimy, że Polacy mają świadomość, że oprocentowanie jest kluczowym parametrem jeśli chodzi o wybór kredytu gotówkowego. Warto ich także uświadamiać, że należy brać pod uwagę także inne czynniki jak prowizja czy całkowity koszt kredytu. Polacy mają także świadomość, że RRSO może ulec zmianie jeśli bierzemy kredyt na kilka lat. Niektórzy wskazują Nominalną Stopę Procentową. Prawdę mówiąc nie ma dobrej odpowiedzi, gdyż nie należy ze sobą porównywać kredytów z różnym czasem spłaty. To wynika z nieznajomości pojęć bankowych. Takie błędy są właśnie coraz częściej powielane.